UWAGA! Dołącz do nowej grupy Żnin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Setna rocznica obecności kobiet w polskiej Policji


W dniu 26 lutego 2025 roku obchodzone będzie stulecie powołania kobiecej służby w Policji Państwowej. Zostało to zainicjowane przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, który w 1925 roku zarządził utworzenie specjalnego kursu, w ramach którego przeszkolono pierwsze policjantki. Historia ta jest nie tylko opowieścią o pionierskich działaniach, lecz także o stopniowym rozwijaniu funkcji kobiet w tej instytucji, które z roku na rok nabierały na znaczeniu. Warto zapoznać się z osiągnięciami, wyzwaniami oraz ewolucją ról pełnionych przez kobiety w policji przez ostatnie stulecie.

Geneza powołania policji kobiecej sięga lat 20. XX wieku, gdy pojawiła się potrzeba zwalczania przestępczości związanej z nierządem i handlem ludźmi. Pierwsza grupa 30 policjantek, która ukończyła kurs w Warszawie, była odpowiedzialna za realizację zadań w trudnych środowiskach i pracy z społecznościami zagrożonymi. Mimo że początki były trudne, z upływem czasu rolą kobiet w policji zaczęło być doceniane, a ich zaangażowanie w działania prewencyjne i wychowawcze zyskało pozytywny odzew w społeczeństwie.

Przez dekady kobiety w policji przeszły szereg reform i szkoleń, poczynając od małej grupy działaczek aż do stanowiących niemal 38 tysięcy pracowników w obecnych czasach. W 2025 roku w polskiej Policji zatrudnionych jest już ponad 20 tysięcy policjantek, które aktywnie uczestniczą w różnych aspektach działań prewencyjnych oraz kryminalnych. Budowanie pozytywnego wizerunku kobiecej policji oraz zwalczanie stereotypów to wyzwania, z którymi zmagały się oraz wciąż się borykają. Obchody setnej rocznicy obecności kobiet w Policji to nie tylko czas refleksji nad przeszłością, ale także okres promocji dalszego rozwoju i umocnienia ich pozycji w służbach mundurowych.

Źródło: Policja Żnin


Oceń: Setna rocznica obecności kobiet w polskiej Policji

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:16


Zobacz Także