Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Żninie


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Żninie to jedna z trzech rzymskokatolickich świątyń znajdujących się w mieście Żnin, które leży w województwie kujawsko-pomorskim. Obiekt ten należy do dekanatu żnińskiego i swoje miejsce ma przy ulicy Śniadeckich.

Świątynia ta ma bogatą historię, ponieważ została wzniesiona na miejscu dawnego zespołu klasztornego dominikanów, który funkcjonował w latach 1338–1839. Budowę kościoła zakończono w 1909 roku, a uroczyste poświęcenie miało miejsce 19 października 1910 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, kościół został poświęcony jako katolicki, a jego konsekracja odbyła się 10 stycznia 2010 roku, którą przeprowadził abp Henryk Muszyński.

Architektura kościoła obejmuje m.in. wydzielone ośmioboczne prezbiterium oraz prostokątną nawę, w której znajdują się jednakowe balkony, a także wieżę umiejscowioną od zachodu. W jego wnętrzu można zobaczyć imponujące wyposażenie, do którego zaliczają się:

  • barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – Królowej Polski, który jest pamiątką po klasztorze dominikanów, znajdujący się w prawym ołtarzu bocznym,
  • barokowy krzyż ołtarzowy,
  • stacje Męki Pańskiej, które zostały wykonane przez miejscowego artystę plastyka, Edmunda Kapłońskiego.

Co więcej, w lewym bocznym ołtarzu umieszczona jest figura św. Dominika, która prawdopodobnie pochodzi z dawnego klasztoru. Przez lata ewangelickiej obecności zachowały się także elementy wystroju wnętrza, w tym empory, organy oraz witraże. Warto dodać, że od 13 czerwca 2004 roku kościół ten posiada relikwie św. Joanny Beretty Molli, stając się tym samym czwartą świątynią w Polsce, która może się nimi poszczycić.

Przypisy

  1. Relikwie w Żninie. Parafia NMP Królowej Polski w Żninie. [dostęp 07.01.2012 r.]
  2. Kościół pw. NMP Królowej Polski w Żninie. Oficjalna strona odznaki krajoznawczej województwa kujawsko-pomorskiego. [dostęp 07.01.2012 r.]
  3. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Urząd Miejski w Żninie. [dostęp 07.01.2012 r.]
  4. Żnin par. pw. NMP Królowej Polski - Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 07.01.2012 r.]
  5. Wspólnota ewangelicka. Parafia NMP Królowej Polski w Żninie. [dostęp 07.01.2012 r.]
  6. Rejestr zabytków nieruchomych woj. kujawsko-pomorskiego. [dostęp 07.01.2012 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Żninie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:20