Artur Terzyk


Artur Piotr Terzyk, urodzony 22 listopada 1967 roku w Żninie, jest uznawanym polskim ekspertem w dziedzinie chemii. Specjalizuje się w chemii fizycznej, co czyni go czołową postacią w swojej dziedzinie.

Jego prace badawcze oraz osiągnięcia znacznie przyczyniają się do rozwoju nauki chemicznej w Polsce i na świecie.

Życiorys

Artur Terzyk jest polskim chemikiem, który rozpoczął swoją edukację w 1986 roku, kończąc Liceum Ogólnokształcące w Żninie. Po ukończeniu szkoły średniej, zdecydował się kontynuować naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobył dyplom w 1991 roku. Cztery lata później, w 1995 roku, z sukcesem obronił doktorski projekt zatytułowany „Badanie oddziaływań międzycząsteczkowych w układzie: adsorbat-mikroporowaty węgiel aktywny”.

Jego kariera naukowa nie zakończyła się jednak na tym etapie. W 2005 roku przedstawił pracę habilitacyjną zatytułowaną „Węgle aktywne – nowoczesne metody charakteryzacji oraz zastosowanie do adsorpcji substancji biologicznie czynnych”. Od roku 2006 pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i jest zatrudniony w Katedrze Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy, znajdującej się w Wydziale Chemii.

W 2012 roku Artur Terzyk otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych. W 1995 roku miał zaszczyt otrzymać stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które wsparło jego badania. Obecnie specjalizuje się w fizykochemii zjawisk międzyfazowych, a także w działaniach związanych z katalizą oraz adsorpcją.

Prace badawcze

Artur Terzyk, wybitny naukowiec, specjalizuje się w badaniach nad adsorpcją oraz kinetyką adsorpcji różnorodnych substancji biologicznie czynnych. Jego prace naukowe obejmują następujące zagadnienia:

  • procesy adsorpcji i kinetyka adsorpcji substancji biologicznie czynnych z fazy ciekłej na węglach aktywnych, badane w 2003 roku,
  • analiza adsorpcji na nanorurkach węglowych z zastosowaniem podejścia analitycznego oraz symulacji komputerowych, opracowana w 2010 roku.

Wybrane publikacje

Artur Terzyk to ceniony naukowiec, który ma na swoim koncie wiele istotnych publikacji dotyczących chemii i fizyki adsorpcji. Oto niektóre z jego wybranych prac, które ilustrują jego wkład w tę dziedzinę:

  • Wpływ chemii warstwy powierzchniowej węgla na adsorpcję benzenu zarówno z fazy parowej, jak i z rozcieńczonych roztworów wodnych, opublikowany w Langmuir, s. 12257-12267,
  • Symulacje GCMC dotyczące adsorpcji Ar w nowym modelu niegrafityzującego aktywnego węgla. Na ile realistyczny jest rozkład rozmiarów porów obliczony na podstawie izoterm adsorpcji przy użyciu standardowych metod?, czasopismo Physical Chemistry Chemical Physics 9 (2007) 5919-5929,
  • Testowanie modeli izoterm i odzyskiwanie empirycznych zależności dla adsorpcji w mikroporowatych węglach z wykorzystaniem wirtualnych modeli węgla oraz symulacji Monte Carlo w wielkiej kanonikalnej, opublikowane w Journal of Physics: Condensed Matter 20, 385212-1-15,
  • Adsorpcja z roztworów wodnych na otwartych nanorurkach węgla – organiczne związki przyspieszają dostarczanie wody z wnętrza, Physical Chemistry Chemical Physics 11, 9341-9345,
  • Prosty model adsorpcji na zewnętrznej powierzchni nanorurek węglowych – nowe podejście analityczne oparte na danych symulacji molekularnych, Adsorption, 16, 2010, 197-213.

Oceń: Artur Terzyk

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:14