Julia Smykowska to znana polska organistka oraz pedagog, której życie i twórczość miały istotny wpływ na polską muzykę. Urodziła się 11 czerwca 1951 roku w Żninie, co tworzy interesujący kontekst dla jej kariery artystycznej.
Od najmłodszych lat pasjonowała się muzyką, a jej talent rozwinął się w sposób, który zasługuje na szczegółową uwagę. Dziś jest uznawana za autorytet w dziedzinie gry na organach oraz pedagogiki muzycznej.
Życiorys
„Julia Smykowska ukończyła studia muzyczne z wyróżnieniem, specjalizując się w grze na organach pod okiem prof. Romualda Sroczyńskiego w Poznańskiej Akademii Muzycznej w 1976 roku. Wcześniej, w 1974 roku, zdobyła dyplom w klasie fletu, gdzie nauczał prof. Franciszek Langner.
W 1978 roku, jako stypendystka belgijskiego rządu, miała okazję doskonalić swoje umiejętności w Antwerpii w klasie organów prowadzonej przez prof. Stanisława Deriemaeker’a, gdzie skupiła się na wykonawstwie muzyki dawnej. Następnie współpracowała z prof. Hubertem Schooonbroodt’em w Królewskim Konserwatorium w Liège, co zaowocowało uzyskaniem dyplomu 1 Prix w 1981 roku oraz „diplôme supérieur” w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w 1983 roku.
W latach 1983–1984 Julia Smykowska otrzymała stypendium artystyczne Niemieckiej Fundacji Vera-Ritter-Stiftung. Dalsze studia mistrzowskie odbyła u prof. Heinza Wunderlicha oraz prof. Rose Kirn w Hamburgu. Równocześnie pogłębiała swoją wiedzę na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Hamburskiego. Pracowała także jako organista w kościele Sankt Joseph w dzielnicy Altona w Hamburgu. Jest wieloletnią solistką zespołu dawnej muzyki „Collegium Musicorum Posnaniensum”, gdzie gra na flecie i pozytywie.
Julia występuje w Polsce oraz w licznych europejskich ośrodkach, takich jak Słowacja, Niemcy, Belgia, Włochy, Francja, Holandia czy Luksemburg. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji organowej, m.in. we Włoszech u prof. Luigi Tagliaviniego w Accademia di musica italiana per organo Pistoia, w Weimarze u Johannesa Ernsta Köhlera oraz u prof. Guy Bovet’a w Bielefeld.
Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Warszawie oraz TVP Poznań. Ponadto jest organizatorką „Filipińskich Koncertów Organowych i Kameralnych” w Poznaniu i za swoją działalność została uhonorowana Honorową Odznaką Miasta Poznania.
Od wielu lat jest pedagogiem klasy organów w poznańskim Liceum Muzycznym im. Mieczysława Karłowicza oraz naucza na kierunku Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1994 roku Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie (aktualnie Uniwersytet Muzyczny w Warszawie) nadała jej tytuł doktora w zakresie muzyki organowej.
W dorobku artystycznym Julii Smykowskiej znajdują się m.in. prawykonania takich utworów jak „25 Preludiów organowych op. 38” autorstwa Władysława Żeleńskiego, Suite organowej „Witraż Joanny d’Arc” Edouarda Senny oraz dzieł organowych ks. dr. Józefa Surzyńskiego, w tym przygrywek, preludiów i fug. Jest również autorką publikacji „Muzyka organowa ks. dr. Józefa Surzyńskiego (1851-1919): analiza * interpretacja * wartości estetyczne”.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krystyna Maria Skarżyńska | Wacław Bała | Louis Lewin (historyk) | Andrzej Nowicki (matematyk) | Jan Śniadecki | Mścisław Wartenberg | Janusz Kaźmierski | Sylwia Galij-Skarbińska | Katarzyna Kaźmierczak | Artur TerzykOceń: Julia Smykowska