Tadeusz Antoni Malak, urodzony 9 lutego 1933 roku w Żninie, był wyjątkową postacią w polskim świecie sztuki teatralnej. Jego działalność obejmowała wiele dziedzin, w tym grę aktorską, reżyserię, a także dydaktykę na wyższych uczelniach.
Malak zmarł 26 stycznia 2017 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w branży teatralnej. Jako profesor sztuk teatralnych, wpływał na kolejne pokolenia artystów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Życiorys
Tadeusz Malak był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie ukończył studia w 1956 roku. Po zakończeniu edukacji postanowił związać swoje życie zawodowe z nauczaniem i przez pewien czas pracował jako nauczyciel akademicki. Pomimo tego, zdecydował się na rezygnację z kariery akademickiej oraz z dalszej kontynuacji swojego przewodu doktorskiego w dziedzinie ekonomii.
W 1957 roku rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu jako aktor w Teatrze Rapsodycznym prowadzonym przez Mieczysława Kotlarczyka. Już rok później, w 1958 roku, przeszedł eksternistyczny egzamin aktorski, a w 1973 roku zdobył również eksternistyczny egzamin reżyserski. Te dwie zdobyte kwalifikacje otworzyły przed nim nowe możliwości w dziedzinie sztuki teatralnej.
Malak był związany także z edukacją. Pełnił rolę pedagoga w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a od 1996 do 1999 roku pełnił funkcję prorektora tej instytucji. Jego osiągnięcia w dziedzinie sztuki i edukacji zaowocowały w 2001 roku, kiedy to 4 października otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego nominację profesorską, co stanowiło ogromne wyróżnienie w jego karierze zawodowej.
Tadeusz Malak zmarł, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Salwatorskim, w sektorze R-4-20. Jego wkład w kulturę i sztukę pozostawił trwały ślad, który będzie pamiętany przez przyszłe pokolenia.
Kariera zawodowa
W ciągu swojej imponującej kariery zawodowej, Tadeusz Malak miał zaszczyt być związanym z wieloma renomowanymi instytucjami teatralnymi. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie, gdzie występował w latach 1957-1963.
Następnie, w latach 1963-1964, był aktorem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który jest jednym z najbardziej uznawanych teatrów w Polsce.
Jego talent kontynuował rozwój w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie pracował przez blisko cztery dekady, od 1964 do 2000 roku. Jego wieloletnia obecność w tym teatrze miała znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny i uznanie w środowisku teatralnym.
W latach 1978-1981 Malak był również związany z Teatrem STU, jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Krakowie, który wyróżniał się nowatorskim podejściem do sztuki teatralnej.
W późniejszych latach, od 1991 do 2000 roku, Tadeusz Malak pełnił również funkcję prorektora w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w latach 1996-1999, gdzie wspierał rozwój młodych artystów i kształtowanie przyszłości polskiego teatru.
Odznaczenia
Tadeusz Malak osiągnął wiele znaczących wyróżnień, które odzwierciedlają jego wkład w kulturę. W 1974 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, co docenia zaangażowanie w rozwój działalności kulturalnej.
W 1989 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, wyróżnieniem przyznawanym za wybitne zasługi dla społeczeństwa.
Ultimatum dla jego kariery artystycznej stanowił Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, będący kolejnym dowodem jego znaczenia w polskim życiu kulturalnym.
Przypisy
- GROBONET 2.6 – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarz parafialny Kraków Salwator [online], krakowsalwator.artlookgallery.com [dostęp 16.12.2019 r.]
- Zmarł Tadeusz Malak. palukitv.pl. [dostęp 26.01.2017 r.]
- Aktorzy Teatru Rapsodycznego uhonorowani Gloria Artis. 07.11.2007 r. [dostęp 04.12.2012 r.]
- a b Tadeusz Malak, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 04.12.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Tucholski | Józef Kopczyński (rzeźbiarz) | Marcin Stosik | Ryszard Wrzaskała | Tadeusz Małachowski | Konrad StrzelewiczOceń: Tadeusz Malak