Franciszek Jabłoński


Franciszek Jabłoński, urodzony 21 grudnia 1964 roku w Żninie, jest aktywnym duchownym przynależącym do archidiecezji gnieźnieńskiej. Zajmuje istotne miejsce jako kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim. Jego działalność koncentruje się głównie w obszarze misjologii oraz animacji misyjnej.

Do 30 czerwca 2022 roku pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Mikołaja w Witkowie. W wyniku reorganizacji personalnej, która została zainicjowana przez ordynariusza diecezji, arcybiskupa Wojciecha Polaka, od 1 lipca 2022 roku objął urząd proboszcza parafii św. Wawrzyńca, a także parafii Matki Zbawiciela w Gnieźnie.

Życiorys

Franciszek Jabłoński przyszedł na świat i został ochrzczony w miejscowości Rogów. W swojej młodości kształcił się w szkole podstawowej w Czewujewie, a następnie kontynuował naukę w Bożejewicach. W późniejszych latach, w okresie od 1979 do 1983 roku, uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości.

W wrześniu 1983 roku zdecydował się na podjęcie studiów w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, mieszczącym się w Gnieźnie. Zamieszczając się w tej społeczności, 13 maja 1989 roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Józefa Glempa. Po tym ważnym wydarzeniu podjął pracę jako wikariusz oraz katecheta w różnych parafiach. Pracował w Złotnikach Kujawskich w latach 1989–1990, a następnie w Gnieźnie, szczególnie w parafii bł. Bogumiła (1990–1996) oraz w parafii św. Wawrzyńca, gdzie aktywnie angażował się w organizację letnich rekolekcji oazowych oraz prowadził jedną z diecezjalnych grup pielgrzymkowych na Jasną Górę.

Rok 1993 zainaugurował okres jego studiów doktoranckich na kierunku misjologia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które trwały do 1997 roku. Praca doktorska, którą obronił 21 kwietnia 2001 roku, dotyczyła recepcji idei misyjnej w Polsce po Soborze Watykańskim II (1965–1995). Natomiast 21 grudnia 2016 roku, Rada Wydziału przyznała ks. Jabłońskiemu stopień doktora habilitowanego, uznanego na podstawie jego dzieła dotyczącego „Misyjnej świadomości Kościoła domowego”.

W latach 2001–2019 pełnił różnorodne funkcje w gnieźnieńskiej Kurii Metropolitarnej, obejmując odpowiedzialność za duszpasterstwo rodzin, Diecezjalne Studium Życia Małżeńskiego i Rodzinnego oraz zarządzając Archidiecezjalnym Domem Rekolekcyjnym w Rościnnie. Do dzisiaj, jest referentem Duszpasterstwa Misyjnego, regularnie odwiedzając misjonarzy z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz prowadząc szeroką działalność animacyjną.

24 czerwca 2009 roku, Franciszek Jabłoński otrzymał tytuł kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego w Gnieźnie. Z dniem 20 czerwca 2019 roku, został mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie.

Pełnione funkcje

Franciszek Jabłoński pełni szereg istotnych ról i funkcji, które podkreślają jego zaangażowanie w misje i działalność teologiczną. Należy do grona:

  • konsultora Komisji Episkopatu Polski ds. Misji,
  • redaktora czasopisma Studia Misjologiczne,
  • wiceprezesa Stowarzyszenia Misjologów Polskich,
  • kierownika sekcji misjologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie,
  • diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych,
  • delegata arcybiskupa ds. misjonarzy,
  • członka Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów Katolickich.

Od 2012 roku angażuje się w wykłady z misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, a od 2016 roku również w PWSD w Gnieźnie. Dodatkowo, od 2021 roku prowadzi zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto, prowadzi kursy w Centrum Formacji Misyjnej przy UKSW w Warszawie.

Wybrane publikacje

Franciszek Jabłoński jest autorem wielu publikacji, które wnoszą istotny wkład w misjologię i ewangelizację w Polsce. Jego prace koncentrują się na różnych aspektach działalności misyjnej, zarówno z perspektywy teologicznej, jak i praktycznej.

  • Recepcja idei misyjnej w Polsce po Soborze Watykańskim II, Kraków 2003,
  • Błogosławione stopy. Świętowojciechowi misjonarze, Warszawa 2007,
  • Tradycja gnieźnieńskich krzyży misyjnych, Gniezno 2010,
  • Terytoria misyjne w świetle Kongregacji Ewangelizowania Narodów, Warszawa 2012,
  • Paulina Jaricot – odwaga głoszenia Chrystusa, Gniezno 2012,
  • Nadzwyczajny szafarz Komunii św. i jego liturgiczna posługa w archidiecezji gnieźnieńskiej, Gniezno 2012,
  • Stowarzyszenie Żywy Różaniec archidiecezji gnieźnieńskiej, Gniezno 2013,
  • Mali odkrywcy misyjnego świata. Praktyczne zabawy dla dzieci w rodzinie, Gniezno 2015,
  • Misyjna świadomość „Kościoła domowego”. Studium misjologicznopastoralne, Warszawa 2016,
  • Konspekty do wykładów z misjologii, Górna Grupa 2016,
  • Ku parafii misyjnej. Zadania Kościoła parafialnego w kształtowaniu świadomości misyjnej małżeństwa i rodziny, Górna Grupa 2017.

Każda z wymienionych publikacji podejmuje ważne zagadnienia związane z misjami, które mają na celu przekazanie tej istotnej wiedzy zarówno teologom, jak i laikom. Prace te są nie tylko ważnym źródłem wiedzy, ale również inspiracją dla tych, którzy pragną zrozumieć i rozwijać misjologiczne i pastoralne aspekty współczesnego Kościoła.

Przypisy

  1. Zmiany personalne 2022 [online], Facebook [dostęp 17.06.2022 r.]
  2. Dyrektorzy [online], www.roscinno.pl [dostęp 17.04.2020 r.].
  3. Proboszcz parafii. [dostęp 17.04.2020 r.]
  4. Habilitacje - Wydział Teologiczny UMK w Toruniu [online] [dostęp 16.04.2017 r.]
  5. Studium misjologicznopastoralne, „Studia i Materiały Misjologiczne”, Warszawa 2016. Brak numerów stron w czasopiśmie.

Oceń: Franciszek Jabłoński

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:11